Skrót ADR pochodzi od angielskojęzycznej nazwy pewnej umowy międzynarodowej (the European Agreement concerning the International Carriage of Dangerous Goods by Road), podpisanej przez ponad 50 państw z Europy, Azji a nawet Afryki. Umowa ta określa się zbiór zasad i procedur związanych z przewozem drogowym towarów niebezpiecznych. Jednym z wymogów stawianych kierowcom pojazdów wykorzystywanych do przewozu tych towarów, jest konieczność posiadania przez nich specjalnych uprawnień, zwanych Zaświadczeniem ADR.
Zaświadczenie ADR kierowcy – jest międzynarodowym uprawnieniem uznawanym na terytoriach wszystkich Państw – stron Umowy ADR.
Głównym celem szkolenia jest zapoznanie kierowców z zagrożeniami występującymi podczas przewozu towarów niebezpiecznych oraz przekazanie im podstawowych informacji niezbędnych dla zminimalizowania prawdopodobieństwa powstania wypadku a w sytuacji gdy wypadek zaistnieje, umożliwiających kierowcom podjęcie działań zmierzających do ograniczenia skutków wypadku i koniecznych dla zachowania ich własnego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa innych osób i środowiska.
Kierowcy zamierzający przewozić towary niebezpieczne niepodlegające tzw. wyłączeniom – bez względu na dopuszczalną masę całkowitą pojazdu. Brak wyłączeń oznacza konieczność oznakowania pojazdu tablicami barwy pomarańczowej.
Warunki konieczne stawiane uczestnikom kursu:
Kursy ADR dzielą się na początkowe i doskonalące (dla osób przedłużających posiadane uprawnienia) i mogą obejmować:
Kurs podstawowy składa się z części teoretycznej oraz zajęć praktycznych dających możliwość nabycia umiejętności udzielania pierwszej pomocy, gaszenia pożarów oraz zabezpieczania miejsca zdarzenia i alarmowania.
W przypadku kursu rozszerzającego zakres uprawnień omawiane są dodatkowe warunki dotyczące np. konstrukcji i eksploatacji cystern, czy szczególnych zagrożeń związanych z właściwościami materiałów wybuchowych lub promieniotwórczych.
Rozumiejąc potrzeby i systemy czasu pracy kierowców zawodowych, organizujemy kursy ADR w dwóch wariantach – w dni robocze tygodnia lub w weekend. Niezależnie od wariantu, kurs podstawowy odbywa się w ciągu trzech dni a z rozszerzeniem na cysterny, w ciągu pięciu dni i jest realizowany „dzień po dniu”. Godziny zajęć są dopasowywane do potrzeb danej grupy uczestników szkolenia.
UWAGA: W przypadku szkoleń specjalistycznych obejmujących materiały wybuchowe lub promieniotwórcze prosimy o indywidualny, wcześniejszy kontakt.
Kurs kończy się egzaminem przed komisją powołaną przez marszałka województwa i jest organizowany w naszym ośrodku w ostatnim dniu szkolenia – bezpośrednio po zakończeniu zajęć. Egzamin składa się z testu jednokrotnego wyboru, zawierającego: 30 pytań (podstawa), 18 pytań (cysterny), 15 pytań (klasa 1 oraz 7).
Warunkiem zaliczenia egzaminu i otrzymania uprawnień jest udzielenie co najmniej 2/3 pozytywnych odpowiedzi.
Zaświadczenie ADR jest produkowane w PWPW S.A. w Warszawie i przesyłane przez urząd marszałkowski na adres zamieszkania wskazany przez kierowcę. Zaświadczenie jest ważne przez 5 lat.
Kurs prowadzą doradcy ADR wpisani na listę TDT oraz ratownicy z wieloletnim stażem i praktyką zawodową. Dbamy o 100% zdawalności – szkolimy skutecznie i na bardzo wysokim poziomie.
Zakres tematyczny szkolenia określają przepisy części 8 umowy międzynarodowej ADR, natomiast rozkład zajęć i ilość godzin w ramach poszczególnych tematów regulują przepisy krajowego rozporządzenia wydanego na podstawie ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych.
Ceny poszczególnych kursów:
Podana cena obejmuje:
Koszt dodatkowy to opłata za wydanie Zaświadczenia ADR 50,00 zł . Wpłatę należy uiścić na konto urzędu marszałkowskiego, jednak można też tego dokonać za naszym pośrednictwem.
Dla osób zainteresowanych oferujemy dostęp do dodatkowego szkolenia e-learningowego oraz zakup podręcznika ADR w łącznej cenie 70 zł.
Wskazane poniżej terminy (3 kolejne dni) dotyczą zajęć prowadzonych w ramach kursu podstawowego.
Kurs obejmujący swym zakresem przewozy w cysternach rozpoczyna się o jeden lub nawet dwa dni wcześniej (np. w razie zgłoszenia się większej ilości uczestników).
W przypadku uprawnień wymaganych do przewozu materiałów wybuchowych lub promieniotwórczych, terminy dodatkowych zajęć są ustalane indywidualnie. Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny – co najmniej 14 dni przed planowanym rozpoczęciem kursu.
You cannot copy content of this page